Biuro:
15-249 Białystok
ul. Gdańska 10/9
tel. (085) 740 33 15
fax (085) 740 33 16
email:biuro@elam.pl

Produkcja rozdzielnic
15-535 Biayłstok
ul. Żurawia 59
tel./fax (085) 743 42 00


DLA PARTNERÓW



Gniazdka sieciowe powinny znajdować się możliwie w wielu miejscach, lecz same w sobie nie stanowią ozdoby mieszkania, więc instaluje się je na wysokości 30 cm od posadzki w miejscach łatwo dostępnych, ale nie pierwszoplanowych! Wyjątek stanowią gniazdka do odkurzacza- z szacunku dla osób sprzątających znajdują się na wspólnych ramkach z wyłącznie na wysokości 30

Zaczniemy od najczęściej  używanego pomieszczenia jakim jest KUCHNIA.

URZĄDZENIA NA STAŁE PODŁĄCZONE - jeżeli będą podłączone nad blatem, to optymalna wysokość wynosi 900-1100 mm od gotowej posadzki. Stale wzrasta ilość urządzeń zainstalowanych w kuchni, w związku z tym potrzeba coraz więcej gniazd nad blatem roboczym.

Lodówka i gniazdko, na wysokości 1100mm, lecz nie za lodówką, a obok niej, aby mieć możliwość wyjęcia wtyczki, bez potrzeby wcześniejszego odsuwania lodówki.

Kuchenka mikrofalowa coraz częściej montowana w zabudowie z gniazdem montowanym bezpośrednio za kuchenką.

Kuchenka elektryczna lub płyta ceramiczna coraz częściej spotykana w naszych kuchniach; aby funkcjonowała bezproblemowo potrzebuje zasilania najczęściej trójfazowego (zwanego potocznie siłą). Puszkę siłową najlepiej jest umiejscowić na ścianie, gdzie będzie stała szafka nie posiadająca tylnej ścianki. Nawet jeśli nie mamy w planie kuchenki elektrycznej, a np. gazową warto jest zamontować puszkę siłową, bo nigdy nie wiadomo, z jakich urządzeń przyjdzie nam korzystać niedalekiej przyszłości.

Zmywarka montowana jest najczęściej obok zlewu, w związku z tym gniazdo do zmywarki powinno znajdować się pod zlewem, (szafka ta nie posiada tylnej ścianki); a nie jak często się zdarza za zmywarką co uniemożliwi wyjęcie wtyczki bez odsuwania i demontażu części zmywarki. Od razu warto wspomnieć o dodatkowym gniazdku (obok gniazda zmywarki) do młynka do odpadów montowanego w zlewie może nie będziemy go montować dzisiaj, a za kilka lat będzie bardziej dostępny?

POCHŁANIACZ PARY również potrzebuje zasilania do poprawnego działania, gniazdo instalujemy najczęściej za obudową pochłaniacza lub tuż nad górną szafką z pochłaniaczem.

W ŁAZIENCE pytając gospodarzy, w której z rąk trzymają suszarkę do włosów mamy możliwość usytuowania gniazdka w łazience przy umywalce tak, aby przewód zasilający nie machał się przed nimi. Podpowiedź: lewa ręka suszarka lewa strona lustra gniazdko. Pamiętajmy o tym, że w łazience zgodnie z normami obowiązuje podział na strefy i tylko zależnie od nich można instalować urządzenie z nich. więcej o strefach

Trzeba również przewidzieć zasilanie do wanny z hydromasażem nawet, jeżeli w chwili obecnej nie będzie instalowana może kiedyś będzie tańsza i unikniemy wówczas remontu w całym domu. W tym miejscu pamiętajmy o uziemieniu wanny przewodem ochronnym; jest to obowiązek osoby wykonującej instalację zapewniający nam bezpieczeństwo

W WC niekoniecznie będziemy suszyć włosy, czy golić się, jednak nigdy nie wiadomo czy nie będziemy potrzebowali zrobić tych czynności w toalecie, gdy dzieci będą przez kilka godzin „okupować”  łazienkę – wypada więc  zamontować jedno, dwa gniazdka obok zlewu.

POKÓJ DZIENNY jest miejscem, gdzie ilość gniazd uzależniona jest bezpośrednio od ilości urządzeń  potrzebujących zasilania. Stolik lub szafka RTV, a na niej kolejno: telewizor, magnetowid, odtwarzacz DVD, tuner satelitarny, zestaw kina domowego, wieża, itd. – każde z nich z możliwości podłączenia do zasilania. Obok gniazdek do urządzeń  RTV umieśćmy jeszcze gniazdo TV+SAT, telefoniczne, gniazdo głośnikowe (sprowadzenie przewodów głośnikowych zależnie od systemu nagłośnienia), które nierozerwalnie łączą się z w/w urządzeniami.

W pokojach, np. dziecięcych, bez przeznaczenia rozmieścimy kilka gniazd: obok łóżka, przy wejściu pod włącznikami, przy biurku obok gniazda TV, tel. i komputerowego.

Ważne jest, o czym rzadko pamiętamy aby zainstalować jedno, dwa gniada na zewnątrz budynku do późniejszego podłączenia urządzeń potrzebnych w ogrodzie, lub tuż przy budynku. Gniazda te powinny być włączane wewnątrz budynku poprzez włącznik w taki sposób, aby osoby niepowołane podczas naszej nieobecności nie korzystały np. z elektronarzędzi. Wyłącznik ten powinien posiadać najlepiej lampkę kontrolną, która po załączeniu napięcia w gniazdku będzie nas o tym informowała.

Na strych zazwyczaj sprowadza się wszystkie przewody antenowe, czy też telefoniczne i zawsze istnieje potrzeba zasilenia rozdzielaczy, wzmacniaczy, centralek, itp. Jedno, lub dwa podwójne gniazdka na oddzielnym obwodzie powinny w zupełności wystarczyć.

Gniazda w garażu montujemy na wysokości h=1200, dodatkowo warto doprowadzić przewód siłowy i zakończyć go gniazdem trójfazowym z wyłącznikiem, który może się przydać do majsterkowania. Nie zapominajmy również o gnieździe do zasilania drzwi garażowych, nie musimy teraz montować napędu, ale za rok, czy dwa podłączamy wtyczkę i już działa.

Jeżeli przewidujemy w przyszłości zamontowanie w wydzielonym miejscu SAUNY musimy koniecznie policzyć powierzchnię przyszłej sauny, dobrać odpowiednią moc pieca (zależną od powierzchni) i położyć przewód o odpowiednim przekroju.

Wyłączniki i gniazdka montowane są w moduły i instalowane na wspólnych ramkach, co powoduje, że łączniki wyglądają bardzo estetycznie i efektownie.

 
Kontakt Strona główna Wstecz