Biuro:
15-249 Białystok
ul. Gdańska 10/9
tel. (085) 740 33 15
fax (085) 740 33 16
email:biuro@elam.pl

Produkcja rozdzielnic
15-535 Biayłstok
ul. Żurawia 59
tel./fax (085) 743 42 00


DLA PARTNERÓW



Bardzo szybki rozwój techniki spowodował również zmiany w sposobie okablowania i technice rozprowadzenia sygnału telewizyjnego i radiowego w budynku.

Najważniejsze elementy stosowane w instalacji TV: anteny wraz z zamocowaniem, elementy wzmacniające, przewody, gniazda końcowe (abonenckie).

Instalacja powinna być prowadzona jako gwiaździsta z zastosowaniem gniazd końcowych, ponieważ odbiega się od instalacji przelotowych ze względu na wprowadzanie zakłóceń i zniekształceń przez włączone odbiorniki.

Anteny montujemy zazwyczaj na dachu i mocujemy na maszcie przymocowanym do komina. Dotyczy to w różnym stopniu anten naziemnych, jak i satelitarnych montowanych zazwyczaj na oddzielnych wysięgnikach, czy masztach.

Najczęściej stosowanymi i chyba jedne z lepszych to anteny kierunkowe typu YAGI, jednak wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest przede wszystkim od położenia nadajnika w danej okolicy, dlatego dobór konkretnego zestawu powinniśmy zostawić osobom profesjonalnie zajmujących się montażem anten.

Rzeczą, o której często zapominamy to odpowiednie uziemienie masztu, chroniące naszą instalację przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przewód ochronny o odpowiednim przekroju podłącza się do masztu, a drugi koniec do pręta, czy płaskownika uziemienia zakopanego w ziemi.

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to rozdział i wzmocnienie sygnału przy pomocy odpowiednich wzmacniaczy, sumatorów, zwrotnic, multiswitch-y itp. montowanych zazwyczaj w pobliżu anteny, lecz nie na zewnątrz, a np. na strychu chroniąc jest bezpośrednio przed działaniem warunków atmosferycznych. Często instalatorzy montują te urządzenia bezpośrednio na maszcie antenowym bez żadnych skrzynek chroniących przed śniegem, deszczem itp., jednakże jakość i żywotność takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia.

Każde z tych urządzeń potrzebuje zazwyczaj zasilania sieciowego (230V), dlatego powinniśmy przewidzieć dodatkowe gniazda wtykowe na strychu do podłączenia wzmacniacza.

Warto zwrócić uwagę na jakość używanych przez instalatora kabli. Powinny one posiadać impedancję 75 Ohm i możliwie najniższą tłumienność.

Przewody najczęściej sprowadza się w okolice komina na strychu, aby mieć możliwość swobodnego podłączenia anten, końcówek, kabli, przewodów itp. i bezproblemowego wyprowadzenia przewodów bezpośrednio do anten.

Gniazda przelotowe powinniśmy montować we wspólnych ramkach jako osprzęt modułowy i stosować gniazda posiadające wyjście radiowe (lub dodatkowo SAT do odbioru sygnałów satelitarnych).

Przykładowe schematy połączeń dla domów jednorodzinnych

4-8 gniazd. Odbiór programów naziemnych we wszystkich pokojach

4-8 gniazd. Odbiór programów naziemnych i analogowych satelitarnych z jednego tunera sat. We wszystkich pokojach

4-8 gniazd. Odbiór programów naziemnych i satelitarnych w tych pokojach, gdzie podłączono tunery satelitarne. Dodatkowo monitoring posesji za pomocą kamery TV

4-8 gniazd. Odbiór programów naziemnych i cyfrowych Cyfry+ we wszystkich pokojach. Dodatkowo monitoring posesji za pomocą kamery TV.

 
Kontakt Strona główna Wstecz