Biuro:
15-249 Białystok
ul. Gdańska 10/9
tel. (085) 740 33 15
fax (085) 740 33 16
email:biuro@elam.pl

Produkcja rozdzielnic
15-535 Biayłstok
ul. Żurawia 59
tel./fax (085) 743 42 00


DLA PARTNERÓW

Ważna uwaga - wszystkie wyłączniki instalujemy na obniżonej wysokości 110 cm od posadzki (standard to 140cm) w celu umożliwienia osobom mniej rosłym lub dzieciom obsługi oświetlenia bez używania drabin, krzeseł lub innych podobnych narzędzi.

Zachowana powinna być "ciągłość" załączania oświetlenia, to jest w miejscu, gdzie znajdują się wyłączniki powinniśmy mieć możliwość wyłączenia tego, co jest za nami i załączenia tego, co jest przed nami. Wyłączniki i gniazdka montowane są w moduły i instalowane na wspólnych ramkach.

Przy lustrze w ŁAZIENCE lub WC nigdy nie dajemy halogenów ani żadnych reflektorków. Twarz przy goleniu powinna być oświetlona, a nie oślepiona. Najlepszy efekt, to dwa kinkiety nad lustrem maksymalnie rozsunięte z matowym kloszem i zwykłymi żarówkami.

Klienci bardzo chwalą sobie kąpiele w wannie podświetlonej z sufitu dwoma, trzema halogenami wąskostrumieniowymi przy zgaszonym pozostałym oświetleniu łazienki.

Wentylator w łazience zasilamy "wyłącznikiem z lampką" przy lustrze, lub "sprzęgamy" z oświetleniem w łazience. Polecamy stosowanie wentylatorów ze zwłoką czasową, która pozwala wyciągnąć nadmiar wilgoci lub „zapachów  przez kilka chwil po naszym wyjściu.

WIATROŁAP jako miejsce do komunikacji oświetlamy oprawami załączanymi poprzez czujnik ruchu dając nam komfort korzystania nie rozbudowując tym samym układów wyłączników przy drzwiach.

KUCHNIA jest miejscem, w którym oświetlenie powinno być bardziej praktyczne niż dekoracyjne, (chociaż może również łączyć obie cechy). Najważniejsze jest oświetlenie górne służące przede wszystkim do sprzątania. Oświetlenie blatów roboczych znajdujących się najczęściej pod szafkami górnymi oświetlamy oprawami przymocowanymi do szafek górnych i skierowanymi bezpośrednio na blat.Stół w jadalni oświetlamy lampą zwisającą centralnie nad stołem

W przypadku dużych SALONÓW połączonych niekiedy z jadalniami, holami i kuchniami proponujemy zastosowanie oświetlenia pośredniego tzn. kinkiety z mocnymi żarówkami halogenowymi świecącymi w sufit. W dużych, otwartych salonach z filarami bardzo dobry efekt daje umiejscowienie opraw halogenowych usytuowanych powyżej linii wzroku na filarach. Odpowiednie usytuowanie tych opraw powoduje optyczne zwiększenie wysokości pokoju, a zastosowanie ściemniacza powoduje możliwość dokładnego dopasowania natężenia oświetlenia.

Odpowiedni klimat salonu można również stworzyć poprzez wysokie, stojące lampy nocne włączane do gniazdek. Instalacje wykonujemy wówczas tak, aby umożliwić zapalanie i gaszenie (ewentualnie ściemnianie) tych lamp przez wyłączniki przy drzwiach.

Nad oknami wykusza można zainstalować lampki halogenowe, które stanowią barierę dla wzroku osób patrzących z zewnątrz, optycznie go powiększają i stanowić mogą podświetlenie dla kwiatów stojących ewentualnie w tym miejscu.

Dokładne sprecyzowanie ustawienia dużych kwiatów doniczkowych daje nam możliwości wyszukania odpowiedniego miejsca (miejsc) na zainstalowanie opraw halogenowych w dolnej części ściany tak, aby podświetlone liście kwiatu od dołu rzucały cienie na górną część ściany i sufit. Najlepszy efekt uzyskujemy stosując w tych oprawach żarówki przeznaczone do podświetlania kwiatów lub zastosowanie odpowiednich filtrów.

W przypadku oświetlenia w salonie warte uwagi jest zastosowanie ściemniaczy dających nam możliwość sterowania nimi przy pomocy pilotów (pilota) od naszego sprzętu RTV.

GARAŻ oświetlamy za pomocą opraw jarzeniowych umiejscowionych na ścianach (nie na suficie !) tak, aby światło przez szyby wpadało do wnętrza pojazdów umożliwiając drobne naprawy, czyszczenie i bezpieczne poruszanie się dookoła auta.

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE

Jedyną rzeczą zobowiązującą nas do zainstalowania wypustów oświetleniowych zewnętrznych jest konieczność posiadania tzw. numeru policyjnego. Jest to numer budynku, który powinien być widoczny nawet w nocy.

Dla każdego budynku, czy domu powinniśmy indywidualnie dobrać oświetlenie instalowane na zewnątrz, tak, aby poza walorami użytkowymi oświetlenie posiadało również cechy dekoracyjne.

POKOJE DZIECIĘCE służące m.in. do nauki powinny mieć poza oświetleniem ogólnym sufitowym dodatkowe wypusty bezpośrednio nad biurkiem, czy też nad innym meblem, gdzie dzieci spędzają czas przy czytaniu lub odrabianiu lekcji; dotyczy to również stanowiska komputerowego. Najlepszy efekt daje tu oświetlenie pośrednie nie dające żadnych odblasków i odbić światła i dające stałe natężenie w obrębie biurka roboczego, co jest szczególnie ważne przy pracy na komputerze.

 
Kontakt Strona główna Wstecz