INTELIGENTNY DOM

Pod tą skomplikowaną i profesjonalnie brzmiącą nazwą kryją się takie hasła jak Inteligentny Dom, inteligentne instalacje, automatyka budynkowa czy inteligentne systemy sterowania domem.


Wszystkie one sprowadzają się do jednego mianownika. Mają na celu ułatwić i usprawnić nasze codzienne życie zarówno w biurze jak i w domu. Ich montaż prócz wygody i komfortu zapewnia również daleko idące oszczędności codziennego użytkowania biura czy domu. Montaż takiego systemu wpływa również znacząco na podniesienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa danego obiektu.

 

 

Inteligentny Dom – co to takiego ?

Jest to jednoczesne połączenie niezależnych instalacji oraz urządzeń w jeden spójny zautomatyzowany system , dzięki któremu zyskujemy prawie nieograniczone możliwości w kwestii sterowania i kontroli wszystkimi systemami i urządzeniami w domu.

 


Podstawowe możliwości Inteligentnego Domu:

Inteligentny budynek może sterować oświetleniem, roletami, klimatyzacją, ogrzewaniem czy wentylacją. Może sprawować kontrolę dostępu, zarządzać telewizją CCTV, alarmem czy systemem przeciwpożarowym. Monitoruje także zużycie energii elektrycznej czy cieplnej.
Nie jest to jednak koniec jego możliwości i ograniczeń. Inteligentny Dom to także opcja sterowania systemem audio- video, sprzętem AGD czy nawadnianiem ogrodu.


Zalety inteligentnego domu:

 

1. BEZPIECZEŃSTWO i SPOKÓJ


Pełnowartościowy dobrze skonfigurowany inteligentny system może sterować kilkunastoma innymi urządzeniami, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo budynku. Począwszy od systemu sygnalizacji pożaru połączonej z systemami oddymiania i instalacją tryskaczową poprzez systemy ostrzegawcze DSO, monitoring CCTV czy system włamania i napadu.


Wiele razy na pewno zdarzyło się Państwu zastanawiać czy, aby na pewno zamknęliście drzwi wejściowe, domknęliście okno w salonie lub wyłączyliście żelazko . Czy wyjeżdżając na wakacje zasłoniliście zasłonę lub roletę. Niesie to za sobą niepotrzebne nerwy i stres, którego można by uniknąć.


2. KOMFORT i WYGODA:


Inteligentny Dom daje nam możliwość odpowiedniego sterowania tzw. systemem HVAC na który składa się klimatyzacja, wentylacja i ogrzewanie. Stworzy nam idealne warunki do wypoczynku po całodziennych trudach i znojach każdego dnia poprzez stworzenie idealnego mikroklimatu na który składa się stała i odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza czy określona ilość świeżego powietrza.


Inteligentny Dom daje nam możliwość zaprogramowania również tzw. scenariuszy zwanych także scenami świetlnymi. Jesteśmy wstanie zaprogramować kilkanaście takich ,, scen’’, które w zależności od sytuacji przeniosą nas za każdym razem w zupełnie w inny klimat czy nastrój odpowiedni do danego momentu. Za naciśnięciem jednego guzika jesteśmy wstanie sterować systemami i urządzeniami audio- video czy AGD nie odrywając się np. z ulubionego fotela. Inteligentny Dom wszystko robi za Nas.


3. OSZCZĘDNOŚĆ


Inteligentna instalacja ściśle łączy się z energooszczędnością. Pozwala w znaczny sposób zmniejszyć rachunki za energie elektryczną i cieplną ( od 25 do 50 %). Inteligentna instalacja daje nam możliwość podzielenia domu na tzw: strefy grzewcze, w których jest możliwość uzyskania i utrzymywania innej temperatury lub jej całkowitego wyłączenia np.( po otwarciu okna). Dzięki systemowi możemy lokalnie obniżać temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach lub dostosować ją do warunków opylanych np. (podczas snu w nocy).